środa, 11 czerwca 2014

a co tam Panie w polskiej kulturze???

               Pewnie większość Polaków na tak postawione pytanie odpowie, że z naszą kulturą to coraz gorzej:) Na ulicy kultury brak, a w muzeach czy filharmonii to nie wiadomo, bo przecież nikt normalny tam nie chodzi. No chyba, że jest Noc Muzeów:)
               Czy z Chinami można wymieniać coś więcej niż tylko tanią elektronikę albo przykre doświadczenia z budową dróg??? No i w ogóle czy to jest wymiana czy raczej tylko w jedną stronę płyną lub jadą kontenery madeinchina???
               Do niedawna powiedziałbym, że tak to właśnie w pewnym uproszczeniu wygląda. Oni nam wszystko co się da, a my im trochę jabłek, trochę wódki, może bursztyn. Do niedawna!!!

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi               Ku zaskoczeniu, nie tylko mojemu, odbywa się w Xiamen, a dokładnie na nieopodal leżącej wysepce Gulangyu, Tydzień Muzyki Polskiej. Od poniedziałku do piątku odbywają się koncerty. Wykonawcami są tylko młodzi Polacy, repertuał w większości też jest polski. Rządzi Chopin, w końcu musi być coś, co przyciągnie publikę, ale nie tylko. Każdego dnia zmienia się charakter koncertu: w poniedziałek był to koncert fortapianowy, we wtorek- skrzypce, środa- fortepian+ wokal.
               Nie będę zgrywał smakosza, bo nim nie jestem. Ale skoro jestem tak daleko od Polski, a tutaj taka okazja, to po prostu nie można nie pójść. Niestety wystąpił problem z biletami. W poniedziałek udało mi się wejść na koncert tylko dlatego, że jakaś starsza Chinka się nade mną zlitowała. W piątek z kolei ma być kilka osób z Polski, ktoś ma znajomego w obsłudze, więc być może wejdziemy jakimś sekretnym, tylnym przejściem. Tak się trzeba napocić, żeby zaznać trochę polskiej kultury na obczyźnie:)
              Chińczycy w dużej mierze kojarzą Chopina, wiedzą, że to Polak, także myślę, że to całkiem dobra inicjatywa na promocję Polski. Tym bardziej duma rozpiera, że sala była wypełniona po brzegi... 

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi


gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi

gulangyu, xiamen, chiny, dzień dobry hanoi              W piątek ma być koncert finałowy. Mam nadzieję, że uda się wejść. Zapowiada się wybornie;) Oby tylko krawiec zdążył z drobnymi poprawkami do mojego smokingu;)Spodobał Ci się ten artykuł???

Oto kilka innych, dotyczących polskich akcentów w Chinach:
Kocham chińskie TESCO...
I znowu niespodzianka:D
Szkoła publiczna a polskie akcenty
Wielkanoc w Chinach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz