poniedziałek, 1 października 2012

Middle Autumn Festival

                 Jakiś czas temu pisałem o zbliżającym się Festiwalu Środka Jesienii ( wiet. Tết Trung Thu). Otóż Festiwal się już zbliżył, a nawet trwa w najlepsze!!! W tym roku wypada to w weekend( niedziela- 30 września), więc jeden dzień zamienił się tak naprawdę w 3 dni. Co roku jest to 15 dzień 8smego miesiąca kalendarza chińskiego.
                 Najbardziej widoczne jest to, że jest to święto w dużym stopniu poświęcone dzieciom. Przez cały weekend na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, od słodyczy po uliczne przedstawienia kukiełkowe, czy inne występy. Jako, że rodzice często nie mają za wiele czasu dla swoich dzieci, to w ramach rekompensaty poświęcają te kilka dni tylko im.
                 Festiwal pełni również rolę edukacyjną. Rodzice, pod księżycem w pełni oraz przy tradycyjnych Mooncake`ach, opowiadają swoim dzieciom przeróżne historie. Jedną z popularniajszych jest przypowieść o karpiu, który bardzo chciał zostać smokiem. Oczywiście karp pracował nad sobą tak długo i wytrwale, że w końcu zamienił się w upragnionego smoka! A morał z tego taki, że jak się odpowiednio ciężko pracuje można zostać kim tylko się chce!
                 Dodatkowo organizowanych jest wiele konkursów na najpiękniejszą latarnie i inne figury przedstawiające przede wszystkim smoki.


                 Wiąże się to z inną legendą. Jest to historia o  Cuội, którego żona nieszczęśliwie zbeszcześciła  Święte Drzewo. Nie mając o niczym pojęcia, dokonała profanacji świętego miejsca! Krótko po tym Cuội usiadł na jednym z wystających korzeni Świętego Drzewa, aby pomyśleć o tym, co się stało. Nagle drzewo zaczęło gwałtownie rośnąć aż swoimi gałęziami dosięgneło księżyca. Od tej pory Cuội, za karę, spędza swoje życie na srebrnym globie. Latarnie i świetliste postacie budowane są po to, aby pokazać Cuội drogę z powrotem ku Ziemii.
                     Spotkałem się z różnymi wersjami tej legendy. Trudno powiedzieć, która jest jedyna i prawdziwa. W każdym razie różnią się drobnymi szczegółami , więc sens pozostaje ten sam.
                  

                     Jutro, kolejny raz jadę na wieś. Pewnie dowiem się więcej o Festiwalu i to u najbardziej wiarygodnego źródła. Poza tym, to właśnie na jutro przypada to święto, więc powinno być mega-ciekawie.

2 komentarze:

  1. Radek, napisz coś o religiach w Hanoi i Wietnamie

    OdpowiedzUsuń
  2. If you do not believe in a item assessment, use it yourself
    to see the benefits.

    Feel free to visit my homepage :: flex belt review

    OdpowiedzUsuń